W dniach 25-28 maja 2023 r. w Rynie odbyły się II Regaty o Puchar Koła nr 4 Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gdańsk. W regatach oprócz członków koła SEP nr 4 wzięli również udział członkowie kół nr 7, 60 i 113. Zapraszamy do lektury krótkiego sprawozdania z wydarzenia.

Po przybyciu w czwartek 25.05 po południu do Rynu zaokrętowaliśmy się na wcześniej przydzielone jednostki Antila 27 zacumowane w przystani Bocianie Gniazdo. Następnie udaliśmy się na integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewem szant. Po wyczerpującej biesiadzie wróciliśmy na swoje jachty celem udania się na spoczynek i zregenerowania sił przed jutrzejszym pływaniem.

W piątek po śniadaniu na jachtach odbyła się odprawa sterników i o godzinie 10:00 ruszyliśmy w rejs do miejscowości Mikołajki. Do pokonania mieliśmy Jezioro Ryńskie, Jezioro Tałty kończąc pływanie w przystani Cicha Zatoka na Jeziorze Mikołajskim. Celem rejsu było zapoznanie się z akwenem, sprzętem oraz zgranie załóg przed sobotnimi regatami. Następnie udaliśmy się na spacer i zwiedzanie przepięknej miejscowości Mikołajki, gdzie wspólnie zjedliśmy pyszną kolację w Restauracji Spiżarnia.

Nadeszła sobota – dzień regat! Po śniadaniu na jachtach odbyła się odprawa sterników, podczas której ustalono linie startu oraz linię mety. Trasa regat przebiegała od Mikołajek do Rynu. O godzinie 12:00 wystartowały cztery załogi. Regaty przebiegały w słońcu i przy mocno niestabilnym wietrze. Emocji podczas regat nie brakowało. Zwycięzca I regat z 2022 roku, sternik Krzysztof Truchanowicz z załogą, z powodu spektakularnej awarii swojej jednostki nie ukończył regat. Płynąc awaryjnie na silniku z złamanym masztem budził ogromną sensację wśród mijających go żeglarzy. Na mecie jako pierwszy zameldował się sternik Mariusz Mazur z załogą w składzie: Franciszek Głowacki, Andrzej Nowosielski i Wojciech Okoński. Jako drugi dotarł sternik Tadeusz Klonowski z załogą w składzie: Katarzyna Adel, Janusz Cieszyński, Daniel Kleszczewski i Ewa Kwela. Na trzecim miejscu dopłynął sternik Lech Górecki z załogą w składzie: Andrzej Bistuła, Piotr Kaczmarczyk, Marcin Kulling i Albert Włodarczyk. Jacht sternika Krzysztofa Truchanowicz z załogą w składzie: Sylwia Klinkosz, Adam Klinkosz i Piotr Olesiński z powodu awarii nie został sklasyfikowany. Następnie o godz. 19:00 udaliśmy się do Tawerny na szkolenie z odnawialnych źródeł energii. Szkolenie poprowadzili: kol. Piotr Olesiński – ENERGA Wytwarzanie SA oraz kol. Mariusz Mazur – Instytut Energetyki Oddział Gdańsk. Szkolenie okazało się bardzo ciekawe, pytaniom do prelegentów nie było końca i organizatorzy zmuszeni byli płynnie przejść do oficjalnego ogłoszenia wyników regat oraz wręczania pucharów. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy upominek. Następnie przystąpiliśmy do uroczystej kolacji koleżeńskiej, podczas której toczyły się burzliwe rozmowy zarówno dotyczące wygłoszonych referatów, jak również zakończonych regat.

W niedzielę po śniadaniu opuściliśmy nasze jachty i zdaliśmy sprzęt w kapitanacie. Następnie ruszyliśmy w drogę powrotną zatrzymując się w Pasłęku w Smażalni Okoń na wspólny obiad i oficjalne zakończenie regat. Podczas posiłku snuliśmy plany na temat przyszłorocznych regat i najprawdopodobniej spotkamy się w 2024 roku w Iławie na jeziorze Jeziorak.