W dniu 29 listopada br. wieloosobowa delegacja ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gdańsk na czele z prezesem Oddziału – dr inż. Stanisławem Wojtasem – wybrała się do Piaśnicy, w celu upamiętnienia ofiar zamordowanych w tymże miejscu podczas II wojny światowej, wśród których znajdował się inż. Kazimierz Bieliński – inicjator i organizator Oddziału Wybrzeża Morskiego SEP w Gdyni założonego w 1932 r., a następnie jego wieloletni prezes. Przed przyjazdem na miejsce, przedstawiciele SEP Oddział Gdańsk wzięli udział w uroczystości zorganizowanej w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie, która również poświęcona była 80-rocznicy tego tragicznego wydarzenia. Członkowie Koła SEP nr 117 w Wejherowie zobligowali się do sprawowania opieki nad pomnikiem, który poświęcony jest inż. Kazimierzowi Bielińskiemu.

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z reportażem z miejsca wydarzenia dostępnym pod poniższym adresem:
https://telewizjattm.pl/dzien/2019-12-02/52052-uczcili-pamiec-zasluzonego-elektryka.html?play=on

Kazimierz Bieliński przyszedł na świat 15 września 1897 r. w Rzężecinie. Był dyplomowanym inżynierem elektrykiem, studiował na wydziale elektrycznym Politechniki Gdańskiej, wówczas Technische Hochschule, którą ukończył w 1924 r. Od roku 1929 mieszkał w Gdyni, gdzie powierzono mu organizację Miejskich Zakładów Elektrycznych. Do wybuchu wojny zajmował tam stanowisko ich dyrektora. Zakłady te prowadziły całokształt prac związanych z elektryfikacją budowanego miasta i portu. Dzięki stanowczej i patriotycznej postawie inż. Bielińskiego, praktycznie całe wyposażenie techniczne budującej się Gdyni zakupiono w kraju, promując tym samym polski przemysł i jego produkty. Był inicjatorem i organizatorem Oddziału Wybrzeża Morskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Gdyni, który założono w 1932 r. W latach 1932-1939 był jego prezesem. Działał również we władzach centralnych SEP jako członek i sekretarz Zarządu Głównego w okresie 1936-1939.

Za swoją działalność społeczną w obronie polskiego Pomorza, Kazimierz Bieliński otrzymał w 1934 r. dyplom uznania od Komitetu Morskiego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Jego działalność zawodową doceniono i wyróżniono w 1938 rSrebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Karierę i życie Kazimierza Bielińskiego przerwał wybuch II wojny światowej i hitlerowski terror. Aresztowany przez Gestapo w październiku 1939 r., mężczyzna został osadzony w więzieniu w Wejherowie i zamordowany przez Niemców w lasach piaśnichkich 30 listopada 1939 r.

Dodaj komentarz