Po raz kolejny Stowarzyszenie Elektryków Polskich – na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej – zorganizowało dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2018/2019 Olimpiadę Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „EUROELEKTRA” w trzech kategoriach: elektrycznej, elektronicznej, teleinformatycznej. Pierwszy etap olimpiady przeprowadzono w szkołach, zaś drugi – przeznaczony dla województwa pomorskiego – odbył się 4 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku.

Prawo przystąpienia do drugiego etapu uzyskało 32 uczniów z pięciu szkół:
Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnicach,
Zespołu Szkól Energetycznych w Gdańsku,
Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku,
Zespołu Szkól Chłodniczych i Elektronicznych z Gdyni,
II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Finalnie udział wzięło 31 uczniów w nw. specjalizacjach:
elektronice – 18 uczniów; po 8 z ZSŁ Gdańsk i ZSChiE Gdynia oraz 2 z ZSP w Chojnicach i 1 z ZSE Gdańsk,
elektryce – 9 uczniów, w tym 6 z ZSChiE z Gdyni, 2 z ZSE Gdańsk i 1 z II LO w Słupsku,
teleinformatyce – 4 uczniów w tym 3 z ZSŁ Gdańsk i 1 z ZSE w Gdańsku.

W ciągu 120 minut uczestnicy do rozwiązania mieli po sześć zadań otwartych w poszczególnych specjalizacjach – elektronice, elektryce i teleinformatyce. Większość elektryków i teleinformatyków zakończyła pisanie już po pół godzinie. Czyżby zadania były tak łatwe, a może zbyt trudne? Czworo elektroników „walczyło” natomiast z zadaniami wykorzystując pełny wymiar czasowy.

Nad prawidłowym przebiegiem II etapu Olimpiady czuwał 3 osobowy Komitet Okręgowy Olimpiady reprezentowany przez przedstawicieli Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gdańsk oraz Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. Komitetowi przewodniczył Andrzej Kuczyński (SEP O. Gdańsk), którego wspierali Wiesław Aftyka (ZSŁ Gdańsk), Marek Rusin (SEP O. Gdańsk) oraz Krystyna Sielecka (ZSŁ Gdańsk). Po zakończeniu etapu zakodowane prace zostały przesłane do Komitetu Głównego Olimpiady, który mieści się w Oddziale Bydgoskim SEP.

Celem Olimpiady jest pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów w dziedzinie elektryki, elektroniki i teleinformatyki oraz lepsze przygotowanie do dalszej nauki w szkołach wyższego stopnia i pracy zawodowej. Olimpiada umożliwia wyłanianie najbardziej uzdolnionej młodzieży i wspieranie jej w dalszym rozwoju zawodowym. Olimpiada sprzyja nawiązywaniu współpracy oraz wymianie doświadczeń między nauczycielami, pracownikami naukowo-dydaktycznymi wyższych uczelni technicznych oraz pracownikami przemysłu. Tegoroczny finał „Euroelektry” odbędzie się w Gdańsku. Zwycięzcy w poszczególnych dziedzinach uzyskają prawo otrzymania wymarzonego indeksu na wybranym kierunku studiów.

Uczestnicy II etapu

Dodaj komentarz