Władysław Pełczewski był wybitnym naukowcem i inżynierem o światowej sławie, twórcą łódzkiej szkoły automatyki napędów elektrycznych.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej PTETiS proklamował rok 2017 Rokiem Profesora Władysława Pełczewskiego w setną rocznicę Jego urodzin.

13 czerwca 2017 r. na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej odbyły się obchody Roku Profesora. Uroczystości zorganizowane zostały przez Dziekana Wydziału dr hab. inż. Sławomira Hausmana, prof. PŁ oraz Przewodniczącą Łódzkiego Oddziału PTETiS, dr inż. Wandę Gryglewicz-Kacerkę. Biografię i spuściznę prof. Pełczewskiego przypomniał prof. Edward Jezierski, referat „Roboty do pracy, pomocy i zabawy” wygłosił dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ.

W uroczystości uczestniczyło ponad stu zaproszonych gości z wielu ośrodków naukowych z całej Polski, liczne grono naukowców z Politechniki Łódzkiej oraz Rodzina Profesora. SEP Oddział Gdańsk reprezentował dr hab. inż. Dariusz Świsulski, prof. PG.

Doc. dr inż. Wanda Gryglewicz-Kacerka i dr hab. inż. Dariusz Świsulski, prof. PG przy pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci prof. Władysława Pełczewskiego