W dzisiejszych czasach, gdy pomiary zostały zdominowane przez mierniki cyfrowe, powoli zapominamy, że jeszcze kilka lat temu korzystaliśmy głównie z mierników elektromechanicznych.
Historia miernictwa elektrycznego wiąże się z doświadczeniami Hansa Oersteda, który już w 1820 roku zaobserwował zjawisko odchylania igły kompasu w pobliżu przewodu, przez który przepływa prąd. Umożliwiło to konstrukcję galwanometru, a później różnego typu mierników magnetoelektrycznych, elektromagnetycznych, elektrodynamicznych, elektrostatycznych i wielu innych.
W latach 30-tych XX wieku miernictwo elektryczne było już na wysokim poziomie. Dla tych, którzy mają ochotę na wspomnienie przyrządów pomiarowych z tamtego okresu, zapraszamy do lektury książki „Elektryczne przyrządy pomiarowe”. Książka została napisana przez Tadeusza Kuliszewskiego i wydana w 1937 roku w serii Biblioteka montera i technika elektrycznego pod redakcją prof. M. Pożaryskiego.
Książkę ze swoich zbiorów udostępnił i do zamieszczenia na stronie OG SEP przygotował dr hab. inż. Dariusz Świsulski, prof. PG.