Szkolenie zostało zorganizowane przez Koło nr 56 we współpracy z Sekcją Trakcji Elektrycznej SEP Oddz. Gdańsk w dniach 18-20.04.2023r. w siedzibie firmy DEHN w Niemczech.

W szkoleniu wzięło udział 10 osób, w tym koledzy z Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej na czele z Przewodniczącym PKOO SEP dr. inż. Konradem Sobolewskim, v-ce Przewodniczącym PKOO SEP dr. hab. inż. Markiem Oleszem, v-ce Przewodniczącym CKSTE SEP inż. Andrzejem Liszewskim oraz Prezesem SEP Oddz. Gdańsk dr. inż. Stanisławem Wojtasem. Tematem szkolenia była ochrona odgromowa i ochrona przed przepięciami obiektów budowlanych, ale mieliśmy też okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi dla ochrony systemów kolejowych DB w Niemczech, jak również ochrony stacji ładowania pojazdów, magazynów energii oraz stacji pozyskiwania wodoru, co w aspekcie zmian aktualnie zachodzących w energetyce także w Polsce było niezwykle interesujące. Obecność przedstawicieli środowiska naukowego oraz praktyków umożliwiła prowadzenie bardzo interesujących dyskusji a także określenie kierunków działania środowisk zajmujących się tematyką ochrony odgromowej w Polsce zarówno w stowarzyszeniu jak i na uczelniach. Spotkanie dało też możliwość omówienia możliwości podjęcia wspólnych inicjatyw w zakresie ochrony odgromowej w szeroko pojętej branży kolejowej.

Przedstawiciele firmy DEHN zaprezentowali także najnowsze oprogramowanie do projektowania instalacji odgromowych w technologii BIM, a także możliwości firmy w zakresie obliczeniowych symulacji zjawisk zachodzących w instalacjach odgromowych i uziemieniach w czasie wyładowań atmosferycznych. Także w tym zakresie wymieniono się doświadczeniami z przedstawicielami uczelni technicznych, a także podjęto rozmowy na temat ewentualnej współpracy naukowo-badawczej.

W ramach szkolenia wręczono także podziękowanie Dyrektorowi Jerzemu Obuchowiczowi za wieloletnią i bardzo aktywną współpracę ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, a w szczególności z Sekcją Trakcji Elektrycznej SEP Oddz. Gdańsk. Dyplom wręczyli Prezes Oddziału S. Wojtas oraz v-ce Przewodniczący CKSTE A. Liszewski.