W marcu 2020 r. miał odbyć się kolejny Międzyszkolny Konkurs Szkół Elektronicznych w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku dla szkół z województwa Pomorskiego. Wszystko było przygotowane; na rozesłane zaproszenia zgłosiło się wiele szkół, ale z uwagi na zagrożenie koronowirusem kilka szkół zrezygnowało z uczestnictwa. Ze względu na zwiększającą się liczbę zachorowań konkurs odwołano. O konkursie organizatorzy – Stowarzyszenie Elektryków Polskich w Oddziale Gdańsk nie zapomnieli. Podjęto próbę reaktywowania w czerwcu 2022 r; zgłosiły się tylko dwie szkoły i konkurs się nie odbył. Powrócono to starego terminu. Rozesłano zaproszenia do szkół, które uprzednio brały w nim udział. Mimo wielu konkursów Euroelektrę, Polteleinfo i Elektromechatron przygotowanych przez Zarząd Główny SEP, które również miały się odbyć w marcu br., na IV Międzyszkolny Konkurs Szkół Elektronicznych w dniu 15 marca br. w ZSŁ w Gdańsku zgłosiło udział 6 szkół:
– Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ZSChiE) w Gdyni
– Zespół Szkół Energetycznych (ZSE) w Gdańsku
– Zespół Szkół Technicznych (ZST) w Kartuzach
– Powiatowy Zespół Szkół (PZS) nr 2 w Wejherowie
– Centrum Nauk Technicznych (CNT) w Chojnicach
– Zespół Szkół Łączności (ZSŁ) w Gdańsku
Konkurs otworzył dr inż. Wojciech Władziński dyrektor ZSŁ. W konkursie wykorzystano pytania teoretyczne i zadanie praktyczne przygotowane w 2020 r., które były niedostępne, przechowywane w Oddziale SEP. Teoria, to pytania zamknięte, otwarte i zadania w tym dotyczące obliczenia kosztu zużycia energii. Zadanie praktyczne dotyczyło montażu elektronicznego minutnika wraz z wykonaniem kilku pomiarów. O ile część teoretyczna była rozwiązywana osobno przez każdego uczestnika, to część praktyczną wykonywał zespół 2 osobowy. Okazało się, że część teoretyczna dla uczestników była o wiele trudniejsza niż część praktyczna; prawdopodobnie dlatego, że zadanie praktyczne nie było aż tak złożone.
Nad przebiegiem konkursu oraz ocenę zadań wykonywał sędzia zawodów Andrzej Kuczyński – wiceprezes SEP O. Gdańsk. Reasumują z:
– teorii – najlepszy okazał się zespół z PZS nr 2 z Wejherowa, przed ZSŁ z Gdańska, a indywidualnie najwyższy wynik uzyskał Mateusz Gołąbek z ZST z Kartuz
– praktycznego – dwa zespoły uzyskały najlepszy wynik: CTN z Chojnic i PZS z Wejherowa
IV Konkurs Elektroniczny wygrał PZS nr 2 w Wejherowie w składzie Piotr Gurski i Józef Minczykow. Następne miejsca zajęli: II – ZSŁ z Gdańska, III – CNT z Chojnic, IV – ZST z Kartuz, V – ZSChiE z Gdyni, VI – ZSE w Gdańsku.
Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez SEP O. Gdańsk.