Stowarzyszenie Elektryków Polskich na Wybrzeżu funkcjonuje od ponad 80 lat. Obejmuje 22 koła, wśród których pracownicy Oddziału Wybrzeże PGE EC tworzą Koło nr 7 – jedno z najliczniejszych i najprężniej działających.

Koło SEP nr 7 liczy niemal 100 osób – obecnych i byłych pracowników Oddziału Wybrzeże PGE EC. Wśród ostatnich inicjatyw naszego koła był wyjazd do krajów Beneluxu. Koło SEP pracowników Oddziału Wybrzeże było nie tylko jego inicjatorem, ale też organizatorem. W autokarowym wyjeździe, który odbył się w dniach 15-19 czerwca, poza członkami naszego koła wzięli też udział przedstawiciele innych kół gdańskiego SEP-u.

Wizytę w Holandii, czyli Królestwie Niderlandów, rozpoczęliśmy – jakże by inaczej – od odwiedzenia fabryki holenderskich serów. Mieliśmy okazję poznać tradycyjny proces produkcji sera, a także degustować najróżniejsze jego gatunki. Pierwszym dużym miastem na naszej trasie był Amsterdam, jedna z dwóch stolic tego państwa (drugą jest Haga). Choć miasto ma historię sięgającą średniowiecza, to jego złotym okresem był wiek XVII – czasy Rembrandta, czy Kartezjusza, francuskiego filozofa, który przedkładał Amsterdam nad Paryż. Miasto bywa nazywane Wenecją Północy, gdyż jest poprzecinane licznymi kanałami, które niegdyś pełniły funkcję komunikacyjną i transportową, przyczyniając się do powstania i wzrostu jego handlowej potęgi. Dziś rejs kanałami Amsterdamu to żelazny punkt w programie każdego turysty i my również mieliśmy okazję zobaczyć zabytki miasta z tej wodnej perspektywy.

Kolejna na trasie była Belgia, a w niej Antwerpia – miasto z największym portem w Belgii, a także największy ośrodek szlifierstwa diamentów. W Antwerpii zobaczyliśmy między innymi Grote Markt – rynek w centrum miasta ze wspaniałym miejskim ratuszem i fontanną Brabo, a także sąsiadującą z nim strzelistą gotycką katedrą NMP. Ponieważ jest to miasto Rubensa, to odwiedziliśmy też dom słynnego malarza. Na naszej trasie był również zabytkowy dworzec kolejowy Antwerpia Centralna z 1905 roku, a także rozległy port z architektoniczną ciekawostką z roku 2016 – budynkiem administracji portu, wyglądającym jak instalacja artystyczna przypominająca kadłub zawieszonego w powietrzu statku. Widzieliśmy też fortecę Steen nad Skaldą – średniowieczny zamek z początku XIII wieku, który dla odmiany jest najstarszą budowlą w mieście.

Pełna relacja z wydarzenia

Dodaj komentarz