Odznaki, medale i godności nadawane w SEP
Stowarzyszenie Elektryków Polskich od początku swego istnienia przyczynia się do rozwoju polskiego przemysłu i polskiej myśli technicznej związanej z szeroko rozumianą elektryką. W swoich szeregach mieliśmy i mamy wybitnych działaczy, którzy mają szczególny wkład w troskę o postęp polskiej elektryki. Aby uhonorować te wybitne osobowości, Stowarzyszenie Elektryków Polskich ustanowiło kilka wyróżnień przyznawanych ludziom, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju SEP i elektryki. ODZNAKI HONOROWEZarząd Główny Stowarzyszenia przyznaje odznaki honorowe złote i srebrne. Celem przyznania odznaki honorowej SEP jest wyróżnienie członków SEP, kół SEP, członków wspierających lub innych osób nie będących członkami SEP za aktywną, zaangażowaną działalność na rzecz Stowarzyszenia i elektryki polskiej. Każda z odznak honorowych może być przyznana tylko raz członkom SEP zwyczajnym i współdziałającym oraz najaktywniejszym kołom.
MEDALE PAMIĄTKOWE
MEDAL IM. PROF. STANISŁAWA FRYZE
(1885-1964) - wybitny uczony o międzynarodowej sławie. Współtwórca podstaw elektrotechniki teoretycznej. Znakomity pedagog i popularyzator wiedzy o elektryczności. Wychowawca wielu pokoleń inżynierów elektryków na Politechnikach: Lwowskiej i Śląskiej. Człowiek ceniący w nauce i w życiu takie wartości jak: prawda i patriotyzm. Aktywny i ceniony działacz SEP. W 1989 r. uzyskał pośmiertnie godność Członka Honorowego SEP. Medal im. prof. Stanisława Fryze przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym, w uznaniu ich wybitnej i twórczej pracy w dziedzinie elektryki (na polu naukowym, technicznym, pedagogicznym oraz zawodowym i społecznym).
MEDAL IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO
(1898-1984) - prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1936-1937), członek honorowy SEP (od 1957). Profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego na PW. Jako żołnierz AK przyczynił się do rozpoznania układu sterowania elektrycznego niemieckich pocisków rakietowych V-2. Założyciel Zakładu Elektroniki przy Polskiej Akademii Nauk, wieloletni prezes i wiceprezes PAN. Zastępca Przewodniczącego Rady Państwa (1972-1976), poseł na Sejm VI kadencji. Autor wielu książek i publikacji. Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego to wyróżnienie dla osób szczególnie zasłużonych dla twórczej pracy w dziedzinie elektryki, zwłaszcza w dziedzinach uprawianych przez prof. Groszkowskiego, za wybitne osiągnięcia na polu naukowym, technicznym, pedagogicznym, społecznym lub zawodowym.
MEDAL IMIENIA PROF. ALFONSA HOFFMANNA
Medal imienia prof. Alfonsa Hoffmanna nadawany jest przede wszystkim osobom o wysokich walorach etycznych, które nienaganną pracą przyczyniły się do rozwoju krajowej energetyki w różnych płaszczyznach jak projektowanie, badania naukowe, eksploatacja i remonty w energetyce, budowa obiektów energetycznych itp.
MEDAL IM. PROF. ROMANA PODOSKIEGO
(1873-1954) - współzałożyciel Stowarzyszenia Elektryków Polskich, długoletni członek jego zarządu, prezes Oddziału Warszawskiego SEP. Profesor Politechniki Warszawskiej. Z jego inicjatywy wprowadzono system zasilania trakcji elektrycznej prądem stałym o napięciu 3000 V, otrzymywanym z prostowników rtęciowych. Wieloletni kierownik Śląskich Zakładów Elektrycznych „Ślązel” w Katowicach. Autor licznych publikacji fachowych i podręczników. Od 1921 zajmował się wydawaniem „Przeglądu Elektrotechnicznego”. Medalem im. prof. Romana Podoskiego wyróżniani są członkowie SEP, osoby nie stowarzyszone i instytucje lub organizacje, za szczególne osiągnięcia naukowe oraz pracę zawodową i społeczną w zakresie rozwoju trakcji elektrycznej.
MEDAL IM. PROF. MIECZYSŁAWA POŻARYSKIEGO
(1875-1945) - współzałożyciel Stowarzyszenia Elektryków Polskich, pierwszy prezes SEP (1919-1928), członek honorowy SEP (od 1925). Profesor Politechniki Warszawskiej, wieloletni dziekan Wydziału Elektrycznego na PW. Autor wielu książek i artykułów fachowych. Wieloletni redaktor naczelny „Przeglądu Elektrotechnicznego” i „Wiadomości Elektrotechnicznych” Medal im. prof. Mieczysława Pożaryskiego przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym, w uznaniu ich wybitnej i twórczej pracy w dziedzinie elektryki (na polu naukowym, technicznym, pedagogicznym oraz zawodowym i społecznym).
MEDAL IM. INŻ. KAZIMIERZA SZPOTAŃSKIEGO
- (1887-1966) - współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1938-1946). Założyciel (1918) pierwszego i największego w Polsce przedsiębiorstwa aparatury elektrycznej „Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i Spółka”, które stało się kolebką polskiego przemysłu aparatów elektrycznych. Do 1947 dyrektor pierwszej Państwowej Fabryki Aparatów Elektrycznych (późniejszy ZWAR) w Warszawie i Międzylesiu. Medal im. inż. Kazimierza Szpotańskiego nadawany jest przede wszystkim dawnym pracownikom FAE K. Szpotański Warszawa, byłym i obecnym pracownikom ZWAR, osobom, które zasłużyły się dla przemysłu elektrotechnicznego - zwłaszcza w dziedzinie aparatów technicznych oraz osobom, które mają szczególne osiągnięcia w zakresie aparatury elektrycznej.
MEDAL IM. INŻ. MICHAŁA DOLIWO-DOBROWOLSKIEGO
Medal im. inż. Michała Doliwo-Dobrowolskiego nadawany jest przede wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom krajowym i zagranicznym, legitymującym się wybitnymi osiągnięciami w nauce, technice i dydaktyce.
MEDAL 90-lecia SEP
Medal 90-lecia SEP został ustanowiony uchwałą ZG SEP dla uczenia Zjazdu Założycielskiego SEP, który odbył się w Warszawie w dniach 7-9 czerwca 1919 roku. Może być przyznany osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla elektryki i Stowarzyszenia Elektryków Polskich
MEDAL PREZESA SEP Medal Prezesa SEP jest honorowym wyróżnieniem produktu będącego dziełem polskich inżynierów i techników elektryków. Może być przyznany wyłącznie krajowemu produktowi - wyrobowi, usłudze lub technologii- z obszaru elektryki, prezentowanemu na targach lub wystawach organizowanych z udziałem lub pod patronatem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Medal przyznawany jest przez Prezesa SEP na wniosek komisji konkursowej według kryteriów określonych w regulaminie jego przyznawania. Medal Prezesa SEP przyznawany jest łącznie z Dyplomem Honorowym. Medal przyznawany jest imiennie z wyszczególnieniem produktu, za który firma została wyróżniona.
GODNOŚĆ CZŁONKA HONOROWEGO SEP Godność członka honorowego SEP jest najwyższym wyróżnieniem uzyskiwanym w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Może być nadana przez Walny Zjazd Delegatów SEP na wniosek Zarządu Głównego SEP osobie fizycznej szczególnie zasłużonej dla rozwoju elektryki lub Stowarzyszenia. Członek honorowy SEP otrzymuje dyplom nadania tej godności oraz zachowuje wszystkie prawa i obowiązki członka zwyczajnego, z wyjątkiem obowiązku opłacania składki członkowskiej. Członek honorowy SEP bierze udział, z głosem stanowiącym, w Walnych Zjazdach Delegatów SEP, Walnych Zgromadzeniach Delegatów macierzystego Oddziału i Walnych Zjazdach macierzystego Koła. Na zaproszenie prezesów oddziałów SEP członek honorowy SEP może brać udział w zebraniach zarządów macierzystych oddziałów SEP z głosem doradczym.
GODNOŚĆ ZASŁUŻONEGO SENIORA SEP Wyróżnienie to może uzyskać członek zwyczajny SEP za szczególne zasługi w rozwoju organizacji, który: należy do Stowarzyszenia Elektryków Polskich nie krócej niż 35 lat, przynajmniej 20 lat działał aktywnie społecznie w organizacji i od przynajmniej 10 lat posiada złotą odznakę honorową SEP. Zasłużony Senior SEP otrzymuje numerowany dyplom nadania godności i zostaje wpisany do Księgi „Zasłużonego Seniora SEP”. Oprócz tego, wyróżniony ma prawo brać udział w Walnych Zgromadzeniach Delegatów Oddziału oraz w posiedzeniach zarządów swoich oddziałów z głosem doradczym. Może również bezpłatnie korzystać z prenumeraty wybranego czasopisma fachowego SEP, na podstawie pisemnego zgłoszenia do Biura SEP, przekazanego przez macierzysty oddział. |