Wydarzenia

Wycieczka –Termiczne przetwarzanie odpadów – Port Czystej Energii Gdańsk

26 wrz 2025

Kol. Stanislaw Witkowski, który uczestniczył w budowie spalarni w Gdańsku zaproponował członkom SEP O. Gdańsk możliwość zwiedzenia uruchomionej w I kwartale 2025 r. spalarni odpadów w Gdańsk Szadółki położonej na terenie miasta poza obwodnicą trójmiejską. Zainteresowani łącznie z Prezesem SEP O. Gdańsk dr inż. Stanisławem Wojtasem w dniu 10 lipca br. odwiedzili zakład i mieli możliwość zapoznać się z procesem uzyskania energii elektrycznej i cieplnej z dostarczanych odpadów zmieszanych oraz procesu oczyszczania spalin, o których opowiedziała przedstawicielka Portu Czystej Energii oraz dr inż. Stanisław Witkowski nadzorujący wykonanie instalacji elektrycznej podczas budowy zakładu. Do tej pory na terenie kraju wybudowano 10 spalarni, na terenie Europy istnieje ok. 500.

I tak odpady, które nie nadawały się do selekcji na bio, tworzywa, papier, metal czy szkło trafiały do „czarnego worka” są zbierane w Gdańsku i okolicznych gminach. Zebrane zmieszane
dostarczane są samochodami i posiadającymi w podłodze naczepy przenośnikiem z samochodu transportowane są do bunkra – podziemnej części magazynowej na odpady. Ponieważ dostarczone
odpady są zbite, to przed wrzuceniem ich do pieca są rozdrabniane (umożliwia to szybsze ich spalenie). W bunkrze pod sufitem jest suwnica z chwytakiem, którą steruje pracownik w
wydzielonym pomieszczeniu obserwując swoją pracę. Po rozbiciu bryły odpadów, chwytak zabiera porcję ton odpadów (ok. 4 tony) i wrzuca od góry do kotła (łącznie 20 ton/godz.). Odpady
spalane są w temperaturze 850–1050 stopni C. W wyniku spalania uzyskuje się energię elektryczną i cieplną, która wykorzystywana jest nie tylko na potrzeby zakładu, ale również
oddawana do GPEC-u (ciepło) czy ENERGI (energia elektryczna) wykorzystywana przez innych odbiorców. Z procesu spalania powstaje żużel (małe ilości) oraz spaliny, które przebywają
bardzo długą drogę w celu ich utylizacji zanim trafią do komina. Gdański zakład jako jedyny posiada dwie instalacje do redukcji tlenków azotu. Zdecydowana większość instalacji w
budynku spalarni stanowi instalacja do neutralizacji spalin tj. wyłapywania wszystkich możliwych zanieczyszczeń, który jest wyjątkowo wysoki. Będąc na dachu byliśmy przy kominie i
nie widzieliśmy wydzielającego się z niego dymu. Przy okazji mogliśmy podziwiać panoramę południowo-wschodniego Gdańska i okolic.

Więcej aktualności

Wydarzenia

Wyjazd techniczno-integracyjny „Statkiem po trawie” 20.06.2026

W dniu 20.06.2026 Stowarzyszenie Elektryków Polskich koło nr 4 zorganizowało jednodniowy wyjazd techniczno-integracyjny pod hasłem „Statkiem po trawie” na trasie Gdańsk-Elbląg-Buczyniec-Gdańsk dla 31 osobowej grupy. Pierwszy etap szkolenia z hydrotechniki po rozdaniu materiałów szkoleniowych odbył się w autokarze na trasie Gdańsk-Elbląg i obejmował swoim zakresem kanał elbląski wraz z pochylniami, po której statki „jadą po […]

23 czerwca 2026
Bez kategorii

KONKURS NA NOWE LOGO SEP ODDZIAŁ GDAŃSK

Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Gdańsk zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie nowego logo. Celem konkursu jest wyłonienie projektu, który w nowoczesny i atrakcyjny sposób będzie identyfikował Oddział Gdańsk. Na autorów najlepszych prac czeka pula nagród o łącznej wartości 4500 zł. Szczegółowe informacje dotyczące zasad uczestnictwa oraz wymagań konkursowych znajdują się w regulaminie zamieszczonym poniżej. […]

15 czerwca 2026