Wszystkie

Debata o reakcji kabli i przewodów na ogień oraz o przeciwpożarowym wyłączniku prądu

20 lut 2024

W dniu 08.02.2024 z inicjatywy Centralnej Komisji Norm i Przepisów Elektrycznych SEP odbyła się  debata poświęcona zagadnieniom dotyczącym doborowi kabli i przewodów elektrycznych ze względu na ich reakcję na ogień oraz przeciwpożarowego wyłącznika prądu.

Moderatorem debaty był kol. Łukasz Gorgolewski (Oddział Poznański SEP). W debacie, oprócz członków zespołów roboczych CNiPE SEP dotyczących tych zagadnień, kol. Marcina Burzyńskiego (Oddział Gdański SEP, kol. Grzegorza Osiora (Oddział Rzeszowski SEP), kol. Jerzego Kaflika (Oddział Warszawski SEP) udział wzięli zaproszeni goście – przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrum Naukowo – Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB. Uczestnikami debaty byli także
kol. Marcin Orzechowski i kol. Julian Wiatr z Centralnej sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP (obaj Oddział Warszawski SEP). 

Debata miała formę  swobodnej rozmowy i dyskusji specjalistów. Skład jej uczestników zapewnił wszechstronne podejście do omawianych zagadnień. Celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska. Jest to tyle ważne, że obecnie obowiązujące uregulowania prawne i normatywne są niepełne lub sformułowane nieprecyzyjnie, co w efekcie powoduje to występowanie szeregu wątpliwości i sporów interpretacyjnych. Podjęte działania będą kontynuowane.

Debata  odbyła się w sali w konferencyjnej Warszawskiego Domu technika NOT, a spotkanie obserwował z portretu Ignacy Łukasiewicz.

Oprac. Grzegorz Osior

Więcej aktualności

Bez kategorii

Zmarł Krzysztof Nagórski

Z głębokim żalem informujemy, że w dn. 7 sierpnia br. w wieku 73 lat zmarł Kol. Krzysztof Nagórski. Krzysztof Nagórski był magistrem inżynierem elektrykiem, który poświęcił branży energetycznej ponad 50 lat swojej pracy zawodowej. Całą karierę związany był z ENERGA-OPERATOR SA (w Gdańsku, a wcześniej także w Toruniu) — gdzie pracował od września 1973 do […]

11 sierpnia 2026
Kursy

Kurs na uprawnienia budowlane

Informujemy, iż spotkanie organizacyjne dot. kursu przygotowującego do egzaminu na uprawnienia budowlane w branży elektrycznej i telekomunikacyjnej odbędzie się w dniu 22 września br. (wtorek) o godz. 16.30. Spotykamy się w budynku Domu Technika ul. Rajska 6, pok. 325. Na spotkaniu organizacyjnym zostanie podana m.in. przybliżona liczba zajęć/godzin.

6 sierpnia 2026