Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż w dn. 26 grudnia 2022 r. w wieku 80 lat zmarł Nasz serdeczny przyjaciel i kolega dr inż. Adam Rynkowski, wieloletni członek zarządu Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gdańsk i aktywny działacz SEP.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 4 stycznia 2023 r., Msza Święta o godz. 10.00 w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego, Gdańsk-Strzyża ul. Gomółki 11/13, a pożegnanie i złożenie do grobu o godz. 11.30 w Kaplicy na Cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu.

Dr inż. Adam Rynkowski był absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej oraz Studium Podyplomowego Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik Katedry Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych PG, student i pracownik w Katedrze prof. Stanisława Szpora. Jako nauczyciel akademicki prowadził badania oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu techniki wysokich napięć oraz kabli elektroenergetycznych WN, ale przede wszystkim prowadził szerokie badania w ramach programów rządowych i resortowych. Autor i współautor ponad 212 publikacji, 14 skryptów, 61 patentów i wzorów RP.
W uznaniu osiągnięć naukowo-badawczych był wielokrotnie nagradzany przez Rektora PG, wojewodę i ministra Edukacji oraz Przemysłu. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Wygrał konkursowe stypendium Fulbright-Hays Ministerstwa Edukacji USA i prowadził badania jako Visiting Profesor w Massachusetts Institute of Technologu (MIT) Cambridge, USA.
Kol. Adam członkiem SEP był od 1974 r. Podczas swojej aktywności w Oddziale Gdańsk pełnił m.in. funkcję wiceprezesa zarządu (kadencja 2014-2018) oraz członka zarządu (2018-2022 i 2022-2026) jak również przewodniczącego Rady Nadzorczej Ośrodka Rzeczoznawstwa i przewodniczącego konkursu na najlepszą pracę dyplomową inżynierską (2014-2018). Wieloletni przedstawiciel SEP w Polskim Komitecie Normalizacyjnym KT 53. Członek Rady Izby Rzeczoznawców SEP. Odznaczony m.in. Złotą i Srebrną Odznaką Honorową SEP oraz Medalem im. prof. Stanisława Szpora.

W dn. 8 grudnia br. wziął udział w corocznym spotkaniu świąteczno-noworocznym podczas którego odebrał list jubileuszowy z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin. Cieszył się z powrotu do zdrowia.

Zarząd Stowarzyszenia Elektryków Polskich O/G oraz pracownicy biura Oddziału, składają rodzinie zmarłego najszczersze wyrazy współczucia.