Po raz kolejny uczniowie ze szkół elektrycznych z woj. pomorskiego w dniu 27 października 2022 r. przystąpili do XV edycji Międzyszkolnego Turnieju o Puchar Prezesa Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Gdańsk.

Do Turnieju przystąpiły 2-osobowe reprezentacje 6 szkół z:
– Gdańska – Zespół Szkół Energetycznych (ZSE)
– Gdyni – Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ZSCHIE)
– Kartuz – Zespół Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy (ZST-K)
– Malborka – Zespół Szkół Technicznych (ZST-M)
– Słupska – Zespół Szkół „Elektryk” im. Noblistów Polskich (ZSEL)
– Wejherowa – Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” (ZSP nr 2)

Konkurs otworzyli w imieniu szkoły pani Agnieszka Musyt-Lewandowska -Dyrektor ZSE w Gdańsku życząc uczestnikom powodzenia i sukcesów natomiast kol. Andrzej Kuczyński wiceprezes SEP Oddział Gdańsk pełniący funkcję Głównego Sędziego zawodów poinformował o przebiegu i zasadach oceniania konkursu.

Turniej składał się z dwóch części z dziedziny elektryki:
1. teoretycznej (pytania zamknięte, otwarte i zadania m.in. dot. kosztów zużycia energii przez urządzenie elektryczne) oraz pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym
2. praktycznej – montaż instalacji elektrycznej z dwoma obwodami: gniazd i oświetlenia; należało zamontować: licznik energii elektrycznej, wyłączniki: nadprądowe i różnicowoprądowy i przekaźnik priorytetowy. Ponadto należało wykonać kilka pomiarów.

Część teoretyczną przygotował SEP O. Gdańsk, praktyczną nauczyciele ZSE w Gdańsku, którym przewodniczył kol. Marcin Kujawski.

Po zakończeniu konkursu Główny Sędzia zawodów przedstawił wyniki.

Najlepszymi w poszczególnych częściach okazały się szkoły – z części:
– teoretycznej – Wejherowo przed Gdańskiem i Gdynią; najlepszy wynik indywidualny uzyskał uczeń z Wejherowa: Mateusz Sikora
– praktycznej – Kartuzy przed Gdańskiem i Słupskiem.

Po podsumowaniu wyników obu części okazało się, że zwycięzcą XV Edycji Turnieju został Zespół Szkół Energetycznych z Gdańska w składzie Mikołaj Kotłowski i Mikołaj Niespodziany zdobywając Puchar Prezesa SEP O. Gdańsk.

Kolejne miejsca zajęły szkoły:
IIPZS z Wejherowa w składzie Szymon Pawlak i Mateusz Sikora,
III – ZST-K z Kartuz: Sebastian Sydlak i Tomasz Tesmer,
IVZST-M z Malborka: Igor Lipski i Philip Witka, (był po raz pierwszy),
V ZSCHIE z Gdyni: Oliwier Lawrenc i Mirosław Szulc,
VI ZSEL ze Słupska: Szymon Rostowski i Filip Tatarski.

Turniej odbywał się w nowym budynku szkoły przygotowanym do prowadzenia zajęć praktycznych. Na dachu zainstalowano instalację fotowoltaiczną i solary, które nie tylko dostarczają energię do budynku, również służą do poznania jak zmontować i wykorzystać ekologiczną energię. Opiekunowie/nauczyciele uczniów z innych szkół mogli zapoznać się z nowym wyposażeniem technicznym oraz wymienić doświadczenia związane z wprowadzeniem nowych programów nauczania. Taki nowoczesny budynek dydaktyczny umożliwia zdobycie uczniom konkretnych umiejętności, dzięki którym będą atrakcyjni na rynku pracy.

Jak co roku szkoły kształcące w zawodach o profilach technicznych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów zarówno w Trójmieście jak i w Kartuzach, Wejherowie, Malborku i Słupsku.

Tradycją turnieju jest to, że za każdym razem odbywa się w innej szkole. Formuła ta umożliwiła każdej szkole organizowanie konkursu, a ponadto nauczyciele innych szkół mogą poznać wyposażenie u organizatora i zapoznać się z wyposażeniem i ze sposobami realizacji programów nauczania.

Na zakończenie Pani Dyrektor ZSE Agnieszka Musyt-Lewandowska podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w Turnieju, a przedstawiciele SEP O. Gdańsk wręczyli nagrody.